Verdt å merke seg om konferanse- og arrangementsplanleggere
- 22,8 % forskjellMenn tjener 22,8 % mer enn kvinner — nr. 13 av 299.
- +0,0 % kjøpekraftLønnen har vokst 0,0 % mer enn prisene siden 2015 — nr. 299 av 349.
- Nr. 136 av 357Tjener mer enn 62 % av alle yrker i statistikken.
- 47 920–68 330 krHalvparten tjener mellom disse beløpene. Medianen er 55 940 kr.
Lønnsutvikling år for år
SSB, månedslønn| År | Månedslønn | Lønnsvekst | Prisvekst | Reallønn |
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 45 560 kr | — | — | — |
| 2016 | 45 480 kr | −0,2 % | +3,6 % | −3,6 % |
| 2017 | 47 000 kr | +3,3 % | +1,8 % | +1,5 % |
| 2018 | 48 280 kr | +2,7 % | +2,7 % | +0,0 % |
| 2019 | 50 910 kr | +5,4 % | +2,2 % | +3,2 % |
| 2020 | 51 910 kr | +2,0 % | +1,3 % | +0,7 % |
| 2021 | 53 000 kr | +2,1 % | +3,5 % | −1,4 % |
| 2022 | 54 380 kr | +2,6 % | +5,8 % | −3,0 % |
| 2023 | 57 540 kr | +5,8 % | +5,5 % | +0,3 % |
| 2024 | 60 930 kr | +5,9 % | +3,1 % | +2,7 % |
| 2025 | 62 740 kr | +3,0 % | +3,1 % | −0,1 % |
En konferanse- og arrangementsplanlegger tjente 45 560 kr i måneden i 2015. Hadde lønnen bare fulgt prisveksten, ville den vært 62 736 kr i 2025. Faktisk lønn er 62 740 kr — 4 kr mer i måneden.
Hva påvirker lønnen?
Med 62 740 kr i måneden ligger konferanse- og arrangementsplanleggere 6,3 % under snittet i økonomi og jus, på 28. plass av 47 yrker i bransjen. Av alle 357 yrker i statistikken er dette nr. 136.
Lønn etter kjønn
Deltid er regnet om til heltid, så forskjellen skyldes ikke ulik stillingsandel. Tallene inkluderer tillegg og bonus, men ikke overtid. De sier ikke noe om lønn for likt arbeid — menn og kvinner i samme yrke kan ha ulik stilling, ansiennitet og arbeidsgiver.
Arbeidstid og deltid
Avtalt arbeidstid for konferanse- og arrangementsplanleggere er i snitt 30,3 timer i uken, deltid inkludert — nr. 103 av 357 yrker målt fra kortest arbeidstid. 31 % av arbeidsforholdene i yrket er deltid. Avtalt arbeidstid er 30,1 timer for menn og 30,4 timer for kvinner.
Slik blir skatten regnet ut
Satser 2026| Bruttolønn | 752 880 kr |
|---|---|
| − Minstefradrag | −95 700 kr |
| − Personfradrag | −114 540 kr |
| = Alminnelig inntekt | 542 640 kr |
| Fellesskatt (22 %) | 119 381 kr |
| Trygdeavgift (7,6 %) | 57 219 kr |
| Trinnskatt | 21 650 kr |
| Trinn 1 — 1,7 % av 92 200 kr | 1 567 kr |
| Trinn 2 — 4,0 % av 406 750 kr | 16 270 kr |
| Trinn 3 — 13,7 % av 27 830 kr | 3 813 kr |
| Sum skatt | 198 250 kr |
| Igjen etter skatt | 554 630 kr |
En konferanse- og arrangementsplanlegger koordinerer og gjennomfører møter, konferanser og kulturarrangementer.
Det er nr. 209 av 357 yrker sortert fra høyest gjennomsnittsalder.